Przed podróżą
Szanowni Państwo w skrócie podajemy kilka wskazówek, w co warto się zaopatrzyć przed podróżą oraz o czym należy pamiętać.
Po pierwsze zawsze należy się zastanowić co spakować do walizki. Inaczej pakujemy się udając w podróż z dziećmi, spędzając urlop w popularnych kurortach z wyżywieniem all inclusive w Hiszpanii, Grecji czy Turcji. Inaczej podróżując do wynajętego domku w Chorwacji czy na kemping. Nasza walizka powinna być również odpowiednio zapakowana, jeśli wybieramy się na safari do Kenii lub Tanzanii. To od kierunku i rodzaju czasu wolnego zależy lista rzeczy, które to mamy zabrać na wakacje.
Należy również pamiętać, że wybierając się na wczasy samolotem, każdego z pasażerów obowiązuje limitu bagażu, wyznaczony przez dane linie lotnicze.
Jednym słowem, więcej nie zawsze znaczy lepiej.
Podróżując samolotem należy również pamiętać o sprawdzeniu, ważności dokumentów podróży oraz ich rodzaju, w zależności do jakiego kraju się wybieramy.
Wypoczywając na terytorium Unii Europejskiej wystarczy podróżować z ważnym dowodem osobistym. Natomiast wybierając się na urlop poza terytorium Unii, chociażby do Egiptu, Maroko czy Tunezji lub kierunków egzotycznych – Kuby, Dominikany, Kenii, Sri Lanki, Meksyku należy pamiętać o sprawdzeniu ważności paszportu. W wielu krajach pozostała ważność dowodu musi być co najmniej 6-cio miesięczna.
Spędzając urlop w tych krajach należy pamiętać również o przestrzeganiu przepisów wizowych obowiązujących na danej destynacji. Zachęcamy również przed podróżą do każdorazowego sprawdzenia aktualnego stanu bezpieczeństwa w danym kraju (szczepionki, ewentualne stany zagrożenia o których przestrzega Ministerstwo Spraw Zagranicznych). Nasi Pracownicy chętnie sprawdzą dla Państwa te informacje a także zorganizują potrzebne wizy.
Należy pamiętać również o tym, że każdy zorganizowany wyjazd wakacyjny wiąże się ze ściśle określonym czasem wyjazdu/wylotu oraz powrotu.
Lecący na wakacje samolotem powinien w zależności od wielkości lotniska, co najmniej na 2 godziny przed planowanym wylotem zgłosić się do odprawy bagażowo – paszportowej. W przypadku lotu powrotnego ze zorganizowanych wakacji zwykle mamy transfer na lotnisko w cenie, więc godzina przyjazdu na lotnisko będzie optymalna.
Należy pamiętać również o przestrzeganiu przepisów odnośnie bagażu oraz przewozu towarów. Polska jako członek Unii Europejskiej wraz z pozostałymi krajami wspólnoty objęta jest unią celną.
Towary wywożone i przywożone z Polski do innych krajów członkowskich Unii Europejskiej nie są objęte cłem. Tak jak wszyscy obywatele Unii osoby podróżujące, będące pełnoletnie, podróżując w obrębie krajów stowarzyszonych można przewieź 800 sztuk papierosów, 10 litrów spirytusu, 20 litrów wina o podwyższonej zawartości alkoholu, 90 litrów wina, 110 litrów piwa.
Przyjeżdżając do Polski spoza strefy UE można wwieźć w celach nie handlowych 200 sztuk papierosów, 1 litr spirytusu, 1 litr wina oraz 2 litry piwa.
Do Polski jako sygnatariusza paktu waszyngtońskiego nie wolno wwozić zwierząt, korali lub roślin z listy zagrożonych gatunków. Więcej informacji na www.msz.gov.pl
Po przylocie na wakacje do miejsca docelowego na lotnisku czeka na nas rezydent. Jest to osoba odpowiedzialna za nasze bezpieczeństwo podczas podróży oraz za nasz transfer do hotelu i z powrotem. Należy się do niego zgłosić zaraz po odebraniu bagażu w hali przylotów, ponieważ to on wskaże nam miejsce z którego odjeżdża autokar lub taksówka do hotelu. Rezydent udziela ponadto wszelkich wskazówek dotyczących bezpiecznego pobytu podczas spotkań informacyjnych, zwyczajowo odbywających się w pierwszym dniu pobytu. Rezydenci niemieckich biur mówia w języku angielskim. Nierzadko można spotkać wśród rezydentów niemieckich osoby mówiące płynnie po polsku.
Wybierając się na wakacje w hotelu przy plaży, wycieczkę objazdową lub do krajów egzotycznych należy pamiętać, że zawsze możemy skorzystać z pomocy przedstawicieli Polski, w krajach do których się udajemy. Placówki dyplomatyczne (konsulaty, ambasady) znajdują się w większości krajów, do których wybierają się polscy turyści.
Natomiast na terytorium państw gdzie Polska nie posiada swojego przedstawicielstwa, turysta ma prawo do opieki konsularnej ze strony przedstawicielstw innych Państw członkowskich Unii Europejskiej. Ważna uwaga- konsul honorowy, nie zawsze musi umieć mówić po polsku – może porozumieć się w języku lokalnym, lub też w jednym z popularnych języków – angielskim, francuskim czy niemieckim.
W konsulacie można prosić o pomoc w wypadku zagubienia paszportu, kradzieży lub utraty pieniędzy, czy też aresztowania. W tym ostatnim wypadku można liczyć na pomoc prawną oraz na wsparcie ze strony pracowników danej placówki dyplomatycznej. Więcej informacji znajdziecie Państwo na stronie www.msz.gov.pl